Laserová akademie: Jak vybrat čočku vhodnou pro lasery Trotec

Najděte tu správnou čočku pro dosažení optimálních výsledků při gravírování a řezání lasery Trotec, které máme v nabídce.

Správná čočka pro dokonalé výsledky

Optimálních výsledků při laserovém gravírování nebo řezání je dosaženo použitím různých čoček. To funguje stejným způsobem jako u fotoaparátu, který používá různé objektivy pro detailní a širokoúhlé fotografie. Jednotlivé čočky se liší jejich ohniskovou vzdálenosti. Ohnisková vzdálenost je uvedena v palcích. To je vzdálenost od čočky k ohnisku. Ohnisko je místo s nejmenším průměrem paprsku (před a za ohniskem se paprsek opět rozšiřuje). Malý průměr paprsku znamená vysokou hustotou energie (= intenzita). Ohnisková vzdálenost 2 palce, například znamená, že maximální intenzity je dosaženo, když povrch výrobku určeného pro řezání nebo gravírování je umístěn ve vzdálenosti 2 palce (5,08 cm) pod čočkou.

.

 

Jak správně vybrat vhodnou čočku

Rozhodnutí o tom jakou čočku použít závisí na řadě faktorů: výkonu laseru, typu materiálu, množství detailů a rozlišení grafiky (dpi), tloušťce materiálu. Lze aplikovat následující pravidlo: čím detailnější grafika, tím kratší ohnisková vzdálenost během gravírování laserem. Čím silnější je materiál při řezání laserem, tím větší ohnisková vzdálenost.

Hloubka ostrosti vymezuje oblast, ve které je laserový paprsek optimálně zaostřen. Čím delší je ohnisková vzdálenost, tím větší je hloubka ostrosti. To znamená, že hloubka ostrosti u 5 palcové čočky bude asi dvakrát tak větší než u 2,5 palcové čočky. Z tohoto důvodu budou řezací hrany u silnějších materiálů rovnější při použití 5 palcové čočky, než když se použije 2,5 palcová čočka.

Ve stejné době, bude průměr laserového paprsku tím větší, čím delší je ohnisková vzdálenost (pro 5 palcovou čočku cca. dvakrát větší než pro 2,5 palcovou čočku). V důsledku toho se energie laseru (ve wattech) rozdělí na větší plochu. Následně se použije méně energie (v tomto případě ve formě tepla) na povrchu. Použití čočky s větší ohniskovou vzdáleností proto může být výhodné pro materiály, které reagují citlivě na teplo (např. lamináty). Čím větší je průměr ohniska, tím větší je šířka čáry. Plnící linky mohou být proto řezány laserem na větší vzdálenost, a tedy rychleji.

 


Potřebujete poradit? Zajímá vás tato problematika?
V případě zájmu o další informace nás kontaktujte na e-mailu laser@megaflex.cz nebo volejte pana Lukáše Nováka na tel. 725 574 817 či pana Jiřího Duška na tel. čísle: 724 102 490

Výrobce a distributor:
Megaflex spol. s r.o.
Osiková 3
130 00 Praha 3,
http://www.megaflex.cz/lasery

Odebírat nové články emailem :
Přihlásit odběr
Ukládám váš email

Komentáře jsou uzavřeny