Braillovo písmo: umíme i značení budov pro nevidomé

Součástí dobrého orientačního systému všech veřejných budov je vždycky také značení pro nevidomé. Vyrobit ale takové značení s Braillovým písmem vyžaduje dost náročnou technologii a není úplně snadné. My ho pro vás a vaše zákazníky umíme udělat. Vy zase umíte svým klientům poradit. Ale samozřejmě: abyste prodali, chce to mít alespoň pár kousků v každé prodejně…  

Nejen podle vyhlášky, ale i podle zdravého rozumu, je nutné vybavit všechny veřejné budovy tak, aby se v nich vyznali i lidé, kteří špatně vidí. Už mnoho let k tomu slouží značení v Braillově písmu. O samotné technologii písma i výrobě jsme psali více zde. Ne každý správce objektu si však je této své povinnosti vědom. Domníváme se, že pokud značení správným způsobem nabídnete, může jeho realizace být i zajímavým přínosem do rozpočtu vaší firmy. A to s minimálními náklady.

Připravili jsme pro vás standardní tabulky, které vyhoví vyhlášce (odst. 5.2):  „...Dveře musí mít na vnější straně ve výši 200 mm nad klikou umístěn štítek s hmatným orientačním znakem a s příslušným nápisem v Braillově písmu jako je text „WC ženy“, „sprchy muži“ nebo „šatny ženy“. Braillovo písmo musí mít parametry standardní sazby.

Všechny naše štítky mají standardní velikost 115 x 31 mm a jsou vyrobeny z plastu ADA, vyvinutého právě pro tento typ značení. Braillovo písmo je provedeno z vystupujících nerezových kuliček, žlutý logotyp je reliéfní a lze jej také rozeznat hmatem. Každý štítek je podlepen samolepicí páskou, instalace je tedy zcela snadná a zvládne ji každý váš zákazník.

Štítky jsou standardně dodávány takto:

Štítek WC MUŽI Braille balení 2 ks 
Štítek WC ŽENY Braille balení 2 ks
Štítek WC INVALIDÉ Braille balení 2 ks
Štítek WC MUŽI+ŽENY+INVALIDÉ, balení 3 ks

Zboží máme na skladě, objednávat lze ihned.

Nerezové kuličky

Pokudy byste s braillovým písmem chtěli pracovat i sami, máme pro vás v nabídce ještě něco navíc.

Běžně se Braillovo písmo vytlačuje pomocí mechanického psacího stroje, nebo pomocí počítače se speciální tiskárnou. Dalším způsobem je gravírování válcových dírek do desky a následným vlisováním kuliček a jde to také laserem.

V naší nabídce najdete nejen gravírovací materiály vhodné pro lasery, ale také speciální nerezové kuličky v balení po 10 000 ks. Díky laserům a orientačním systémům TRILINE, které prodáváme se můžete vrhnout i na vytváření orientačního značení pro nevidomé.

Co všechno lze vyrobit?

Inspirujte se v galerii realizovaných projektů

 

.

Základy Braillova písma

Vynábraille_celllezcem písma je francouzský učitele Louis Braille, který poté co v dětství ztratil zrak, v patnácti letech vytvořil základ slepeckého písma úpravou francouzského vojenského systému umožňujícího čtení za tmy. Každý znak Braillova písma tvoří mřížka šesti bodů uspořádaných do obdélníku 2×3. (Na jednotlivé body se odkazuje čísly 1–6.) Na každém z těchto šesti míst, může nebo nemusí být bod (vyvýšené místo). Tímto způsobem je možno zakódovat 26 = 64 různých znaků, z nichž je úplně prázdný znak použit jako mezera, tzn., zbývá nám 63 použitelných znaků. Braillovo písmo je netradičním příkladem binárního kódu používaného mimo svět počítačů. Bod Braillova písma by měl mít klenutý nebo zaoblený tvar, typicky o průměru 1,5 – 1,6 mm a výšce 0,6 – 0,9 mm.

Jde to také laserem

Standardní mechanické postupy výroby značení s Braillovým písmem jsou velmi zdlouhavé. Zkusili jsme proto docílit výše zmíněného standardu pomocí vláknového laseru Megfalex Shine Fiber a speciálního materiálu, který má tu vlastnost, že po průchodu paprsku zpění – Viz : Základy laserového značení – Pěnění (foaming). Testy jsme prováděli na dvou speciálních materiálech, obou v bílé barvě doplněné o transparentní krycí folii. Nejprve si musíme říci něco málo obecného k vhodným materiálům.

MEGA-PET

je glykolem upravený polyethylen s dobrou kombinací pevnosti a tuhosti. Jsou odolné vůči chemikáliím, špatně hořlavé, lze je použít pro přímý styk s potravinami. Mívají také vynikající optické vlastnosti, jsou proto vhodné i pro náročné aplikace.

MEGA-PC

je termoplastický polymer čili termoplast. Snadno se zpracovávají například vstřikováním nebo lisováním za tepla. Mají dobrou tepelnou odolnost, odolnost proti nárazu a dobré optické vlastnosti. Patří proto mezi komoditní plasty.

Jak to celé dopadlo

MEGA-PET

Do tohoto materiálu se nám podařilo vytvořit body šedého probarvení, které jsou zřetelně viditelné.
Výhodou tohoto materiálu je, že po průchodu laserového paprsku dosahuje vynikající reakce na pěnění, kde počet opakování přímo ovlivňuje výšku bodu. Výsledná dosažená výška bodu činí 0,6mm. Nevýhodou tohoto nastavení je poměrně malý kontrast značení, který by mohl znesnadnit čtení slabozrakým, kteří si pomáhají při hmatovém čtení ještě očima.

braille-2b

Použité parametry:výkon 4W, rychlost 850mm/s, frekvence 35kHz, šrafování 0,03 při 0° a 90°, 4 opakování

MEGA-PC

S tímto materiálem jsme dosáhli maximální výšky bodů 0.25mm, která by pro většinu aplikací měla být zcela dostačující.
Výhodou tohoto materiálu je, že po průchodu laserového paprsku vznikne nádherně černá barva, kde díky čistě bílé barvě destičky dosáhneme výrazného kontrastu (vysvětlení viz výše.)

braille-1b

Použité parametry:výkon 5,3W, rychlost 850mm/s, frekvence 55kHz, šrafování 0,03 při 90°, 4 opakování

 

Také si vždy můžete prohlédnout náš katalog TRILINE v pdf verzi

Pokud vás orientační systémy TRILINE zaujaly a chtete se dozvědět víc, můžete se vypravit do našeho e-shopu a prohlédnout si kompletní sortiment TRILINE.

Potřebujete poradit s orientačními systémy TRILINE?

Zatím se v orientačních systémech příliš nevyznáte, ale zaujaly vás? Kontaktujte našeho odborníka na Orientační systémy pana Tomáš Peške: tomas.peske@megaflex.cz, tel: 284 829 696

Rádi vám také zašleme katalog nebo si můžete přečíst další materiály v sekci Megablog – Orientační systémy a dozvíte se víc.

 

Odebírat nové články emailem :
Přihlásit odběr
Ukládám váš email

Komentáře jsou uzavřeny